Béla Kéler na Dvojke RTVS

12.09.2022

Hosťom Diany Gabrikovej a Jána Pála v magazíne Regina na Dvojke RTVS bol gen. riaditeľ SBK Pavel Burdych, ktorý televíznym divákom priblížil osobnosť Bélu Kélera a najmä svoju knihu Béla Kéler - maestro z Bardejova. V reportáži Ľubice Drutarovskej, ktorá sa natáčala v Bardejove 22. júla 2022, v deň slávnostného uvedenia knihy do života, sa okrem Pavla Burdycha o svoje postrehy o Kélerovi a jeho tvorbe podelili Tomáš Jelinowicz zo Spoločnosti Johanna Straussa v Londýne a výkonná riaditeľka SBK Katarína Hricová.

Gen. riaditeľ SBK Pavel Burdych prezradil, ako a kedy spoznal Bélu Kélera. Autor anglického prekladu knihy Béla Kéler - maestro z Bardejova Tomáš Jelinowicz zhodnotil v reportáži RTVS osobnosť Bélu Kélera a objasnil ako nadviazal spoluprácu so Spoločnosťou Bélu Kélera. Výkonná riaditeľka SBK Katarína Hricová zdôraznila význam Kélerovho ocenenia Litteris et Artibus, ktoré mu v roku 1874 udelil švédsky král Oskar II. Táto medaila je najvyššie švédske ocenenie v oblasti hudby, dramatického umenia a literatúry. Medzi jeho laureátov patria členovia skupín ABBA a Roxette, alebo spisovateľka Astrid Lindgrenová.

V knihe Pavla Burdycha sa dočítame o dome Bélu Kélera v Bardejovských Kúpeľoch aj o minerálnom prameni, ktorý vyvieral na dvore jeho domu. V 19. storočí patril Kélerov prameň spolu s Hlavným, Lekárskym, Kolonádnym a Alžbetiným k tým najvýznamnějším v Bardejovských Kúpeľoch.