Rodný dom Bélu Kélera

Radničné námestie č.41, Bardejov

Béla Kéler sa narodil v Bardejove na Radničnom námestí v renesančnom dvojpodlažnom dome č.41 z polovice 17. storočia, ktorý má fasádu so štukovou klasicistickou ornamentikou. Rodina Kélerovho otca Štefana (1781-1849) vlastnila okrem domu č.41 aj dom č. 40, vilu v Bardejovských Kúpeľoch, niekoľko veľkostatkov a ďalšie pole a záhrady v rôznych častiach Bardejova. Po smrti Štefana Kélera bol dom v rámci dedičského pojednávania predaný. Spätne Béla Kéler ľutoval, že nemal dosť peňazí na kúpu tohto domu.

"Keby som mal vtedy väčšie bohatstvo, kúpil by som si rodný dom v Bardejove a poskytol ho ako vdovské sídlo pre sestry Amáliu, Augustu a Antóniu. Ony by mohli spravovať môj dom v Bardejovských Kúpeľoch." (Kéler, 1877)

19. augusta 1906 bola na Kélerovom rodnom dome slávnostne odhalená mramorová doska s reliéfnou bustou sochára Bélu Markupa.

"Rodný dom Bélu Kélera, uhorského hudobného skladateľa, narodeného v Bardejove, bol označený pamätnou doskou. Vojenský orchester zo Satu Mare začal slávnostný ceremoniál Kélerovou Rákociho predohrou. Po prejavoch Álmosa Jaschika, a riaditeľa múzea Antala Vasa, starosta Alajos Rhódy poďakoval za horlivosť výboru pre plakety a prevzal pamätnú dosku." (Budapesti Hírlap, 1906)

Počas 2. svetovej vojny v roku 1941 bola pamätná doska odstránená a v roku 1952 k 70. výročiu Kélerovej smrti bola nahradená novou s nápisom V tomto dome sa narodil 13.II.1820 hudobný skladateľ Vojtech Kéler. Pôvodná tabula sa na dom vrátila v roku 2011 a v súčasnosti sú tam obidve.

Do roku 1987 boli v dome umiestnené šijacie dielne. Od roku 1989 Mesto Bardejov hľadá definitívne využitie Kélerovho rodného domu. Spoločnosť Bélu Kélera sa usiluje o to, aby v dome bolo zriadené Múzeum Bélu Kélera, kde by bola vystavená pozostalosť Bélu Kélera, ktorá sa dnes nachádza v zbierkach Šarišského múzea. Súčasne by sa v dome konali pravidelné komorné koncerty Kélerovej hudby.