Ibardejov.sk: Béla Kéler tohto roku obletel svet a spropagoval aj svoje rodné mesto !

14.12.2018

Dielo bardejovského rodáka Bélu Kélera Spomienka na Bardejov, ktorá je najhranejším tematickým celkom Kélerovej tvorby, bohužiaľ najčastejšie v Uhorskom tanci č. 5 Johannesa Brahmsa, zaznela v tomto roku pod svojím názvom a s menom pôvodného autora v takmer 30 krajinách sveta. 

"Bardejovský spomienkový čardáš", ako znie preklad názvu z maďarčiny, sa stal pevnou súčasťou koncertného programu Československého komorného dua k výročiu 100 rokov od vzniku Československa. V pozícii rezidenčného súboru diplomatických misií Českej a Slovenskej republiky predstavilo duo svoje interpretačné majstrovstvo publiku nielen v metropolách na európskom kontinente (Atény, Bern, Budapešť, Bukurešť, Dublin, Kišiňov, Lisabon, Nikózia, Podgorica, Riga, Rím, Štokholm, Varšava, Vilnius ) ale aj v Ázii (Jakarta, Peking, Šanghaj, Taipei, Zhongjie) Amerike (Brasília, Havana, Recife, Salvador, Sao Paulo) a Afrike (Káhira, Nairobi).

Huslista Pavel Burdych a pianistka Zuzana Berešová zaradili Bélu Kélera vedľa českých a slovenských autorov Dvořáka, Smetanu, Janáčka, Martinů, Suka, Machajdíka, Schneidra-Trnavského, Zeljenku a Kupkoviča. Aj keď Kélera môžeme z dnešného pohľadu chápať ako "európskeho skladateľa", nemožno opomenúť jeho bardejovské korene, ku ktorým sa počas svojho života vždy hlásil a po svojej smrti odkázal časť svojej notovej pozostalosti svojmu rodnému mestu.

Ohlasy publika na koncerty boli mimoriadne pozitívne, čo môžeme súdiť z niekoľkých správ Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Za všetky môžeme citovať výstup Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Nairobi, kde sa konal posledný koncert tejto série: "Československé komorné duo svojím neopakovateľným vystúpením ohúrilo prítomné publikum a do Nairobi prinieslo výnimočnú atmosféru klasickej hudby. Hudobníci Zuzana Berešová a Pavel Burdych pri príležitosti osláv spoločných česko-slovenských výročí pripravili reprezentatívny výber klasických skladieb najvýznamnejších skladateľov zo Slovenskej a Českej republiky. V programe nechýbali zvučné mená, ale aj menej známi autori ako Kupkovič alebo Kéler. Koncert bol kultúrnym vyvrcholením osláv spoločnej storočnice a ostatných okrúhlych výročí v roku 2018 a výrazne prispel k pozitívnemu zviditeľneniu česko-slovenského umenia v Keni."

Môže nás tešiť, že Československé komorné duo je častým hosťom festivalu Kultúrne leto Bélu Kélera v Bardejove, ktorého jubilejný 10. ročník sa uskutoční v budúcom roku. Rovnako je dôležité, že na poli hudobnej teórie spracováva Pavel Burdych, ktorý je zároveň umeleckým riaditeľom Spoločnosti Bélu Kélera, dizertačnú prácu na tému Hudobné obrazy Karpaty a Alpy v kontexte tvorby a doby Bélu Kélera. Praktický výsledok Burdychovej práce si budeme môcť vypočuť v roku 2020, keď budú mať obrazy Karpaty a Alpy svoju obnovenú premiéru v podaní Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu.

Môžeme si želať, aby Československé komorné duo v propagácii hudobného odkazu rodáka z Bardejova Bélu Kélera nasledovali ďalší umelci a orchestrálne telesá, aby sme v roku dvojstého výročia od narodenia Bélu Kélera v roku 2020 mohli byť opäť o niečo ďalej v napĺňaní našej vízie implementácie Kélerovho odkazu do európskeho kultúrneho dedičstva.

Zdroj: Ibardejov.sk