Prezentácia CD albumu Son of the Homeland

21.08.2021

V rámci medzinárodného hudobného festivalu Hevhetfest 2021 sa v priestoroch Slovenského rozhlasu v Bratislave uskutočnila prezentácia CD albumu s hudbou Bélu Kélera "Son of the Homeland / Syn zeme". Účinkovali: Československé komorné duo Zuzana Berešová a Pavel Burdych, slovom sprevádzal: Ján Sudzina, riaditeľ spoločnosti Hevhetia.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu 


Ohlasy:

MIROSLAV HAĽÁK pre JAZZ.SK: "Skvelá dramaturgia tohto festivalu však nenechá ucho ... dlho bez podnetu. Bezprostredne nás v ďalšej produkcii oblažil objavný expres klasickej hudby. Čím bol objavný, demaskoval totiž praktiky parafráz, privlastňovania, ba krádeží charizmatických motívov v dejinách hudby velikánmi. V skratke, pamätný motív Johannesa Brahmsa v Uhorskom tanci č. 5 je doslovným prepisom skladby Spomienka na Bardejov šarišského skladateľa Bélu Kélera. Vďaka záslužnému výskumu Pavla Burdycha, ktorý Kélerove skladby nie len s potrebnou muzikologickou erudíciou preskúmal ale aj ich ako výborný huslista interpretoval, sme sa mohli o nadaní tohto neznámeho autora presvedčiť a usvedčiť, respektíve lepšie pochopiť aj niektoré suboptimálne maniere v dejinách hudby. Na koncerte Burdychovy skvelo sekundovala klaviristka Zuzana Berešová."


Hudobný publicista JAN HOCEK pre SkJazz: "Československé komorní duo (Zuzana Berešová - klavír a Pavel Burdych - housle) je dvojice excelentních komorních hráčů, která představila v premiéře čerstvé album, jež se zove Son of the Homeland; obsahuje skladby skladatele Bély Kélera, u nás pozapomenutého. A přitom je to on, rodák ze Šariše, kdo je skutečným autorem slavného Uherského tance č.5 Johannesa Brahmse!"


Ohlas na bratislavskú prezentáciu nového CD albumu z Kélerovej tvorby od DAVORA HRVOJA v chorvátskom periodiku Novi list: "U namjeri da ukaže na djelo uglednog slovačkog skladatelja Béle Kelera, organizator je angažirao Čehoslovački komorni duo - pijanisticu Zuzanu Berešovu i violinista Pavela Burdycha. Bila je to ujedno promocija njihova novog albuma »Son of the Homeland« na kojem izvode njegova djela. Između ostalih odsvirali su i kultno djelo violinističke literature »Hungarian Dance« No. 5 Johannesa Brahmsa koje je ovaj veliki skladatelj zapravo u velikom dijelu preuzeo upravo od Kelera."